Борошно в/г - до 1,5 кг
Сметана - 250 г
Молоко - 1,5 скл.
Яйця - 6 шт.
Жовтки - 4 шт.
Масло вершкове - 400 г
Цукор - 800 г
Дріжджі - 50 г
Сіль - 2 ч.л.
Коньяк - 1 ст.л.
Куркума - 1/4 ч.л.
Родзинки - 300 г
Мускатний горіх - 1/2 ч.л.
Ванільний цукор - 1 шт.
Це рецепт найсмачнішої паски, яка була, є і, можливо, буде в моїй колекції. Ні такого, ні подібного я ніколи ні в кого не пробувала. Правда, печу я слоїсту паску баби Віри не кожен рік. Вона потребує до себе багато уваги. І час також. Та й танців з бубнами теж. Але вона того варта. До того ж у процесі її приготування є велика перевага - тісто росте довго, тому можна його замісити на ніч, а вранці спокійно випекти. Дуже й дуже рекомендую ніжну та солодку слоїсту паску.
Порада. Всі продукти обов'язково мають бути кімнатної температури. Родзинки попередньо замочуємо у коньяку чи ромі. Дріжджі беремо найсвіжіші, їх на таку кількість здоби за рецептом небагато, а у них буде важка робота. І дотримуємося рецепта, якщо хочемо саме слоїсту паску, інакше вийде неймовірно смачне, але все ж звичайне тісто.
Готуємо опару. Я зазвичай роблю це десь об 11-12 ночі. У теплому молоці розводимо дріжджі, додаємо 1 ст.л. цукру, 0.5 склянки борошна. Даємо постояти 30-40 хвилин до появи пухирців на поверхні.
Відокремлюємо жовтки від білків. Білки ставимо у холодильник. Усього у нас вийде 10 жовтків. Збиваємо їх з 200 г цукру як на гоголь-моголь.
У готову опару додаємо спочатку сметану, 400 г цукру, коньяк, сіль, куркуму, мускатний горіх, ваніль, а потім збиті жовтки. Добре все вимішуємо.
Поступово всипаємо половину борошна, просіяного через сито. І починаємо місити. Чим довше місимо, тим краще.
М'яке вершкове масло порціями (за три рази) вмішуємо руками до його повного зникнення в тісті. І знову місимо та місимо. Масло треба вмішувати дуже добре, щоб у нього не було прямого контакту з борошном.
Додаємо решту борошна (порціями, за 3-4 рази, його може знадобитися менше ніж вказано) і знову добре вимішуємо. Місимо-місимо-місимо, вже втомилися, але місимо. Якщо є техніка у поміч, то добре, бо для рук і спини - це важка робота.
У кінці додаємо збиті білки (6 шт.) з рештою цукру. Обережно вмішуємо їх у тісто. Все, готове. Накриваємо рушником і лишаємо на ніч. На кухні повинно бути тепло, але не жарко, 22-25 градусів.
Вранці прокидаємося та йдемо на кухню, де тісто вже підняло рушник і готове втікти.
Посипаємо родзинки борошном і додаємо їх в тісто. Знову накриваємо рушником, даємо підрости ще раз.
Порада. Якщо на кухні вночі було холодно (не всі ж можуть топити самостійно, а лишати ввімкнені обігрівачі, то небезпечно), то тісто все одно буде рости, просто повільніше. А вже вранці вмикаємо конфорки, духовку чи ще щось і гріємо кухню хоча б до 25-26 градусів. Тісту знадобиться 2-3 години, щоб наздогнати графік ). А вже потім починаємо ранкові процедури з родзинками.
Наповнюємо тістом підготовлені форми до половини. Даємо підрости майже до верха.
Випікаємо при 160-170 градусах 30-40 хвилин. Ще теплі паски можна змастити глазур'ю або посипати цукровою пудрою.
П.С. Цього року експериментувала з борошном і глютеном. Борошно у нас продається здебільшого з низьким рівнем клейковини, всього 10%. Італійці печуть панетоне з борошна з 15%. Тому я вирішила додати ці відсотки за допомогою глютену. Результат мене більш ніж задовольнив. Тому якщо є можливість, додавайте 5% глютену від рецептурної ваги борошна. Тісто виходить пишнішим та ніжнішим. Або використовуйте борошно Манітоба. Але потрібно буде зменшити його кількість у тісті.